به نقل از موسیقی ما – آثار مانی رهنما از آرشیو مرکز موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما حذف شد. روز گذشته در خبری اعلام شد که آثار این خواننده پاپ باسابقه از آرشیو رادیو «آوا» حذف شده است اما بررسی‌های خبرنگار «موسیقی ما» حکایت از آن دارد که آثار مانی رهنما نه تنها از رادیو آوا، بلکه از کل آرشیو مرکز موسیقی سازمان صدا و سیما پاک شده است. این در حالی است که طی سال‌های گذشته آثار متعددی از این خواننده در قالب تیتراژ یا تک آهنگ در سازمان صدا و سیما تولید و پخش شده بود. به عنوان مثال آهنگ «پرنده» با صدای مانی رهنما طی حدود دو دهه اخیر که که از تولیدش می‌گذرد پای ثابت اغلب برنامه‌ها و میان‌برنامه‌های رادیو و تلویزیون بود. در حال حاضر تنها نامی که از مانی رهنما در سایت مرکز موسیقی و سرود صدا و سیما به چشم می‌خورد در بخش هنرمندان بانک اطلاعاتی آن مرکز است.

تصمیم مدیران سازمان صدا و سیما در حذف آثار مانی رهنما ظاهراً به دلیل حواشی مهاجرت او و همسرش از ایران است. اتفاقی که اواخر تیرماه علنی شد و چندی پیش هم مانی رهنما در یک لایو اینستاگرامی انتقادات تندی نسبت به اوضاع کنونی هنرمندان در ایران مطرح کرد. صحبت‌های مانی رهنما در آن لایو حکایت از آن داشت که دیگر بعید است فعالیت رسمی از جانب او در ایران صورت گیرد. در زمستان سال گذشته هم «صبا راد»، همسر این خواننده و مجری و گوینده تلویزیون، پس از سال‌ها اجرای برنامه‌های مختلف از همکاری با صدا و سیما کناره‌گیری کرد.

حذف بی سر و صدای آثار مانی رهنما از آرشیو صدا و سیما اولین واکنش یک ارگان رسمی نسبت به مهاجرت او است. طی سال‌های گذشته خوانندگان دیگری که از ایران مهاجرت کرده بودند هم با شرایط و تصمیم مشابهی از سوی مدیران سازمان صدا و سیما مواجه شده بودند. حالا باید دید در آینده موضوع مسئولین وزارت ارشاد و خصوصاً دفتر موسیقی نسبت به این اتفاق چه خواهد بود.